شبیه سازی مغز توسط چیپ های نورومورفیک

روزی که ژول ورن کتاب های خودش و می نوشت تفکرات اش مضحکه ای بیش نبود، الان هم شاید درمان ها و تشخیص های بر مبنای کامپیوتر شوخی به نظر بیاد، ولی بسترش در حال توسعه است، این تصویر برگرفته از پاورپوینت های کارگاه نرم افزار شناختی کن تب هست. سال 2018 اولین کامپیوتر که یک پردازشگر با یک میلیون هسته نورومورفیک داشت و توانایی شبیه سازی مغز را داشت روشن شد.

611 | 1398/3/31


ایده پردازشگرهای نورومورفیک ( Neuromprphic)  نخستین بار توسط محقق آمریکایی Carver Mead در دهه 1980 میلادی ( حدود دهه 1350 شمسی ) برای توسعه هوش مصنوعی به وجود آمد.

همانطور که از نام این پردازشگر ها مشخص است از دو بخش نورو ( سلول های عصبی ) و مورفیک ( ریخت شناسی یکسان ) تشکیل شده است. این چیپ ها با نرم افزاری به نام شبکه های عصبی مصنوعی یا artificial neural network که به اختصار ANN گفته می شود کار می کنند .

ساختار این پردازش گر ها از عملکرد مغز بر گرفته شده است و مانند کامپیوتر های قدیمی وابسه به 0 و 1 نیست و توانایی پردازش های سطح بالاتر با انرژی مصرفی کمتری دارند.

سایت دانشگاه منچستر در نوامبر سال 2018 اعلام نمود که بعد از 15 سال تحقیق و 10 سال اجرا و صرف بودجه ای 15 میلیون پوندی توانست یک سوپر کامپیوتر با 1 میلیون پردازشگر نورومورفیک جهت شبیه سازی عملکرد مغز را فعال نماید، نام این پروژه "پروژه  اروپایی مغز انسان" (Human Brain Project) است ( جهت مشاهده خبر بر سایت دانشگاه منچستر کلیک نمایید ) .

بنا به مطلبی که در سال 2015 چاپ شد ( جهت مشاهده کلیک نمایید ) گفته شد چیپ های نورومورفیک تنها مغز را شبیه سازی نمی کنند، بلکه از آن نیز عبور خواهند نمود .

این چیپ ها قابلیتهایی مختلف از جمله یادگیری و پردازش تصویر دارند .

این مطلب اهمیت و آینده درمان های بر مبنای کامپیوتر را نشان می دهد.


سروش لهراسبی

دکترای تخصصی علوم شناختی

رزومه

1398/3/31


دریافت فایل PDF