اتاق چند حسی یا Snoezelen Room

اتاق چند حسی یا Snoezelen Room که در بعضی موارد به اشتباه از آن به عنوان اتاق تاریک یاد می شود چیست و به درد چه افرادی می خورد ؟

1184 | 1397/7/16


اتاق تاریک یا چند حسی چیست ؟

اتاق چند حسی یا snoezelen محیطی برای آرامش می باشد که باعث کاهش اضطراب و بی قراری می شود، همچنین می تواند منجر به سرگرمی و لذت برای افراد نیز شود، باعث ایجاد واکنش و تشویق به برقرای ارتباطات نیز شود.

در واقع این اتاق به طور کلی جهت ،

آرامش : محیطی که با استفاده از نور و صدا و بو و لمس باعث آرامش و کاهش بی قراری می شود

رشد : اتاق چند حسی می تواند برای یادگیری و یا ابزاری برای رشد بهتر باشد ، پس در اختلالات رشدی کاربردی یا همان Neuro Developmental Disorder ها کاربرد به سزایی دارد

تحریک : محیطی می باشد که تمامی حواس شنوایی، بینایی، لامسه و حس را درگیر می نماید

درمان : نزدیک به 30 سال اتاق تاریک یا همان اتاق چند حسی | Snoezelen ابزاری برای درمان بوده است.

اتاق تاریک | چند حسی | Snoezelen

بنابراین تمرینات اتاق تاریک را می توان برای طیف گسترده ای از افراد استفاده نمود، از افراد نرمال تا افرادی که نیاز به درمان دارند. از کودک تا بزرگسال.

از جمله می توان تمرینات اتاق تاریک | اتاق چند حسی را برای کودکان بیش فعال | ADHD ، کودکان اختلال یادگیری ، افراد مضطرب و دارای فشار عصبی ، سالمندان، افراد دچار دمانس و زوال حافظه ، افراد اوتیسم ، افراد دچار آسیب مغزی ، کودکان فلج مغزی ، کودکان دچار اختلال رفتاری و اختلال سلوک، بهبود فرآیند رشدی در کودکان در حال رشد و سالهای ابتدای زندگی و البته جهت انواع درمان کاردرمانی


قابل ذکر است اتاق تاریک که به اشتباه فکر می شود صرفا یک اتاقی است که باید تاریک باشد هیچ خاصیت درمانی ندارد و حتی در متون علمی چنین اصطلاحی کاربرد ندارد ، بلکه اصطلاح اتاق Snoezelen و یا اتاق چند حسی Multi - Sensory صحیح می باشد و در متون علمی وجود دارد و بیان گر وجود تجهیزات خاص در این اتاق می باشد.

به طور مثال کنترل کامل صدای محیط، امکان ارائه یک فرکانس خاص از طول موج های نوری با کنترل کامل بر روی آنها، امکان ایجاد محیط هایی جذاب مانند استفاده از تصاویر تعاملی یا Interactive Wall or floor ، استفاده از تجهیزات و امکانات حسی و تحریک حس عمقی و سطحی از جمله موارد اصلی برای این اتاق ها می باشد.

در اتاق تاریک یا اتاق چند حسی، می توان با ایجاد یک برنامه درمانی دقیق به درمان بسیاری از مشکلات ذکر شده کمک نمود در غیر اینصورت و عدم استفاده از تکنولوژی های مربوط به آن صرفا وقت تلف کردن خواهد بود.

مرکز توانبخشی وصال با کمک مجموعه فن آوری های نوین وصال در حال حاضر یکی از بهترین اتاق چند حسی یا همان Snoezelen room که متاسفانه اتاق تاریک مصطلح شده را دارا می باشد و در حال توسعه و اضافه نمودن تجهیزات کامل تر در این زمینه می باشد.

از جمله می توان از امکان ارائه هم زمان فرکانس نور و صداهایی که منجر به هماهنگی و تغییر امواج مغزی می شود نام برد، استفاده از تصاویر تعاملی در اتاق یا همان Interactive wall ، استفاده از امکانات حسی ، استفاده از امکانات و نرم افزار های آموزشی در اتاق چند حسی و حتی امکان ترکیب تمریناتی مانند نوروفیدبک، نرم افزار هایی مانند کاپیتان لاگ و اسمارت درایو در اتاق چند حسی و یا استفاده از تکنولوژی های تحریک جمجمه یا tDCS در اتاق تاریک می باشد که میتوانید قسمتی از امکانات اتاق تاریک | چند حسی | snoezelen room مرکز توانبخشی وصال در فیلم زیر مشاهده نمایید .

مجموعه فن آوری های نوین مرکز توانبخشی وصال آماده راهنمایی شما علاقه مندان به راه اندازی و تجهیز چنین مراکزی می باشد.


روش درمانی اتاق اسنوزلن، درمان بسیار مناسبی برای بیش فعالی می تواند باشد و درمان مکمل مناسبی برای تمرین شناختی می باشد


سروش لهراسبی

دکترای تخصصی علوم شناختی

رزومه

1397/7/16


دریافت فایل PDF